تأمین ۶۰ درصدی سوخت جایگزین برای کاهش خاموشی برق و گاز

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تأمین 60 درصدی سوخت جایگزین برای کاهش خاموشی برق و گاز در فصل زمستان خبر داد.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ پرویز محمدنژاد  با اشاره به نظارت‌‌ مجلس برای کاهش میزان خاموشی‌های برق و گاز در زمستان با بیان اینکه میزان مصرف انرژی در حوزه‌های مختلف در کشور ما هر سال نسبت به سال گذشته رشد دارد، اظهار کرد: هر ساله در مقابل افرایش مصرف، تولید نیز افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه طبق اعلام شرکت گاز امسال ۱۰۰ میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته افزایش تولید داریم و این تولید، رشد مصرف را پوشش می‌دهد، افزود: آنچه مسلم است این بوده که مجموعه مصارف ما نسبت به تولید بیشتر بوده و این به معنای خاموشی است.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حوزه گاز نیز همین موضوع مطرح است اما خاموشی گاز به جهت نیاز ضروری در زمستان برای خانوارها دشوارتر است و نمی‌توانیم به هیچ وجه گاز را از بخش خانگی قطع کنیم چرا که آسیب‌های زیادی به خانوارها وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۸۵۰ میلیون متر مکعب گاز در کشور تولید می‌شود که ۷۰۰ میلیون متر مکعب از این میزان مصرف خانگی و ۲۰۰ میلیون متر مکعب مصرف نیروگاه‌ها است، گفت: از طرفی صنایع کوچک و بزرگ و پتروشیمی‌ها نیز حدود ۶۰ میلیون متر مکعب مصرف دارند بنابراین با حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب کمبود مواجه هستیم.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با اشاره به اینکه طبیعتاً این کمبود خود را به شکل خاموشی نشان می‌دهد، بیان کرد: نخستین جایی که در معرض خاموشی قرار می‌گیرد نیروگاه‌ها هستند و زمانی که نیروگاه‌ها از مدار مصرف خارج شوند مانند سال گذشته خاموش برق را نیز شاهد خواهیم بود.

محمدنژاد با بیان اینکه برای جبران این کمبود و جلوگیری از خاموشی نیروگاه‌ها بحث استفاده از سوخت جایگزین به میان می‌آید، تصریح کرد: طبق تکالیفی که کمیسیون انرژی‌ برای وزارت نفت و نیرو قائل شده است نیروگاه‌ها باید تا آبان‌ماه مخازن خود را از گازوئیل و مازوت پر کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ابراز داشت: طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت نفت و نیرو تقریباً ۶۰ درصد سوخت‌های جایگزین در نیروگاه‌ها تأمین شده و این روند ادامه دارد؛ این دو وزارت‌خانه قول دادند تا آبان ۱۰۰ درصد مخازن پر شود که در این صورت میزان خاموشی‌ نیروگاه‌ها کم می‌شود.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه با کاهش خاموشی نیروگاه‌ها به تبع شاهد کاهش خاموشی‌های برق خواهیم بود، گفت: تمام اهتمام ما کاهش خاموشی‌ها است تا آسیب جدی به مردم وارد نشود لذا نتیجه اقدامات وزیر نیرو و نفت در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی درباره نظارت کمیسیون انرژی مجلس بر تحقق درآمدهای نفتی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: دولت پیشین در لایحه بودجه خود فروش ۲٫۳ میلیون بشکه نفت در روز را در نظر داشت که مجلس از همان نخستین روز، اعتراض خود را به این موضوع اعلام و این موضوع را به‌ طور ویژه در کمیسیون انرژی بررسی کرد.

محمدنژاد با بیان اینکه در همان زمان اعلام شد که فروش این تعداد بشکه نفت به دلیل ظرفیت بازار جهانی، مشکلات حمل و نقل و تحریم محقق نخواهد شد، گفت: دولت بر این امر اصرار داشت که در نهایت مصوب شد در صورت صادرات یک میلیون بشکه ۲۰ درصد سهم فروش را به صندوق توسعه ملی واریز کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس تصریح کرد: همچنین مقرر شد چنانچه بیش از یک میلیون بشکه نفت به فروش رسید دولت ۳۸ درصد سهم خود را برداشته و مازاد آن را به صندوق توسعه ملی واریز کند؛ مجلس ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای فروش یک میلیون بشکه نفت در نظر گرفته بود.

وی با بیان اینکه دولت فروش نفت را با قیمت پایین‌تر و مجلس با قیمت متعادل در نظر گرفته بود، افزود: اما در هر دوی آن‌ درآمد حاصل از فروش نفت به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسید یعنی اگر دولت با ۲٫۳ میلیون بشکه نفت به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی برسد ما این درآمد را برای یک میلیون بشکه منظور کردیم.

محمدنژاد اشاره به نظارت کمیسیون انرژی‌ بر این امر گفت: طبق اعلام وزرا این درآمد نفتی تا به امروز محقق شده که این امر تحت رصد ما قرار دارد؛ بخش اعظمی از درآمدهای نفتی از صادرات فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی و دیگر موارد است که کمیسیون انرژی بر تحقق این موضوعات نظارت می‌کند.

انتهای پیام/۱۳۰۱