لاهیجان پایتخت چای ایران و شهر خلاق یونسکو می‌شود

رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان از آمادگی مدیریت شهری برای ثبت پایتخت چای ایران و شهر خلاق یونسکو خبر داد.

به گزارش مجله خبری تَـپور؛ بهمن کنعانی در جلسه مشترک مدیریت شهری با دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران و اعضای کمیته کسب‌وکار این کمیسیون در سالن جلسات شورای اسلامی شهر اظهار کرد: لاهیجان شهر نمونه گردشگری طبیعی و تاریخی ایران، شهر چای کلوچه و ابریشم و اولین شهری است که در ایران، دانه‌های چای در آن کشت شد و پس از یک قرن سابقه چای، به گمان ما لاهیجان پایتخت چای ایران است.

وی با بیان اینکه گیلان و لاهیجان به‌عنوان استان و شهر استراتژیک و کشاورزی با دو محصول چای و برنج هستند و ابریشم هم به‌عنوان صنعت فراموش‌شده منطقه است، افزود: بدون شک لاهیجان از منظر طبیعت خدادادی، طبیعی و تاریخی بسیار کم‌نظیر بوده و شورا و شهرداری آماده همکاری با کمیسیون ملی یونسکو هستند تا در جهت توسعه پایدار و اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری با حفظ هویت ایران اسلامی از ظرفیت‌های این کمیسیون استفاده کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر لاهیجان گفت: مدیریت شهری لاهیجان همچنین آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری و همکاری با کمیته کسب‌وکار کمیسیون ملی یونسکو اعلام می‌کند.

شهردار لاهیجان نیز در این نشست با بیان اینکه امیدوارم این نشست فرصتی برای همکاری بیشتر مدیریت شهری و کمیسیون ملی یونسکو باشد، اظهار کرد: ما با توجه به اینکه شهر لاهیجان به‌عنوان عروس شهرهای گیلان و ایران معروف است، در نظر داریم بسترهای لازم را در جهت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری فراهم کنیم تا با ایجاد رونق گردشگری به رونق اقتصادی در این شهر برسیم.

رضا زنده‌دل یا اشاره به اینکه با توجه به پیگیری‌ها و بسترهایی که قبلاً برای انتخاب لاهیجان به‌عنوان پایتخت چای ایران انجام‌شده بیان کرد: آمادگی داریم این روند را ادامه داده تا این افتخار بزرگ به ثبت برسد و در این دوره با همراهی اعضای شورای شهر در نظر داریم تلاش کنیم در حوزه سرمایه‌گذاری اقدامات مؤثری انجام شود.

زنده‌دل با تأکید بر اینکه در بخش مدیریت شهری معتقدم هر اتفاقی که قرار است برای لاهیجان بیفتد تنها از طریق منابع دولتی امکان‌پذیر نیست، افزود: برای اینکه لاهیجان را به جایگاه واقعی آن برسانیم نیازمند این هستیم که با دریافت ایده‌ها، بسترهای لازم را برای سرمایه‌گذاری فراهم کنیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران در این نشست اظهار کرد: اعضای کمیته کسب‌وکار کمیسیون ملی یونسکو شخصیت‌های بسیار ارزشمندی هستند و این برای اولین بار است که ما با همراهی این جمع در شهری حاضر می‌شویم.

حجت‌الله ایوبی خطاب به مدیریت شهری لاهیجان گفت: شما می‌توانید شهری زیبا و شورانگیز و دلپذیر به نام لاهیجان را بلندآوازه کنید و این یک توفیق الهی برای شما است.

وی با بیان اینکه یونسکو فرصتی را برای شهرهای مختلف ایجاد کرده و محور اصلی این برنامه‌ها شهرها، شهرداران و شوراها هستند. افزود: ما در کمیسیون ملی یونسکو ایران که یک نهاد ۷۰ ساله و سازمان کهنه و قدیمی است از منافع و نام پرآوازه ایران در جهان دفاع می‌کنیم.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه چای افزود: چای یکی از مزیت‌های شهر لاهیجان است و ما چای را دو گونه می‌بینیم که یکی خود چای، صنعت و تجارت چای و دیگری آیین و فرهنگ چای است.

مدیرکل کمیسیون ملی یونسکو نیز در این نشست اظهار کرد: هر یک از کشورهای تولیدکننده چای یک آیین و جشنواره دارند و ما در یونسکو این آیین‌ها را ثبت جهانی می‌کنیم.

ایوبی گفت: ما در خصوص آیین چای هم این آمادگی را داریم که در خصوص احیا و ثبت آن تلاش کرده و انتظار داریم که لاهیجان محور برگزاری آیین و صنعت چای باشد و به‌عنوان پایتخت چای مطرح شود.

فرشید فلاح مجد سخنگوی شورای اسلامی شهر با بیان ویژگی‌های شهر لاهیجان اظهار کرد: برای ما افتخار است که در شهری با این قدمت و تمدن زندگی می‌کنیم و در مدیریت شهری هم آمادگی همکاری با یونسکو هستیم و حق لاهیجان است که با توجه به ویژگی‌هایی که دارد در دنیا مطرح شود.

منشی شورای اسلامی شهر لاهیجان در این نشست با اشاره به پتانسیل‌ها و قدمت تاریخی، علمی و مذهبی شهر لاهیجان گفت: گیلان و مازندران در حوزه گردشگری فقط به‌سوی استفاده از تعطیلات سوق داده‌شده‌اند و از ظرفیت گردشگری این استان‌ها استفاده‌نشده است.

ابراهیم خوشحال با بیان اینکه نگاه دولت به شهرها درزمینهٔ گردشگری بسیار ضعیف است، گفت: ما در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری باید دست یکدیگر را بگیریم و نگاهمان در این حوزه، فرا شهرستانی و فرا استانی باشد.

وی با تأکید برجذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی گفت: ما آمادگی داریم با اعلام بسته‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف با سرمایه‌گذاران همکاری کنیم.

در ادامه این نشست چند نفر از سرمایه‌گذاران حوزه‌های مختلف نظرات خود را در مورد اهمیت سرمایه‌گذاری و همکاری با مدیریت شهری اعلام کردند.

انتهای پیام/۱۳۰۱