بنا: داغِ قهرمان نشدن به‌خاطر ۶ امتیاز به دلم ماند

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از موفقیت در مسابقات جهانی کشتی فرنگی در اسلو نروژ گفت: در ۱۰ وزن مسابقات جهانی ۴ طلا و ۲ برنز گرفتیم؛ یعنی ۶ مدال، اما داغ ۶ امتیاز فاصله با روس‌ها برای قهرمانی به دل من ماند.

به گزارش مجله خبری تَپور؛ محمد بنا، سرمربی تیم‌ ملی کشتی فرنگی درباره عملکرد درخشان شاگردانش در مسابقات جهانی نروژ اظهار کرد: به همه مردم، جامعه کشتی و ورزش این موفقیت را تبریک می‌گویم که چنین جوانان غیوری دارند که می‌توانند در هر شرایطی هنرنمایی و افتخارآفرینی کنند. این پروسه از ۲ سال و نیم قبل شروع شد، اما با آمدن دبیر شرایط و امکانات بهتر شد. نه اینکه حالا چون مسابقات تمام شده بگویم باید قهرمان می‌شدیم، اما باید قهرمان جهان می‌شدیم.

وی ادامه داد: این صحبت‌ها درباره قهرمانی در جهان از ماه‌ها قبل با بچه‌ها زده می‌شد؛ حتی قبل از المپیک که می‌گفتم باید قهرمان شویم. بچه‌ها ۴ طلا و ۲ برنز گرفتیم؛ در ۱۰ وزن ۶ مدال گرفتیم، اما داغ این ۶ امتیاز به دل من ماند. روسیه با یک طلا قهرمان می‌شود، اما ما با ۴ طلا قهرمان نمی‌شویم از بچه‌ها راضی هستم چه آن‌ها که یک امتیاز گرفتند و چه آن‌هایی که آنطور که دلم می‌خواست کشتی نگرفتند، اما در مجموع همه تلاششان را کردند. به خصوص نفراتی که به عنوان کادرفنی کنار هم بودیم.

*نمی‌خواهم این رکورد باقی بماند

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: این موفقیت خیلی سخت به دست آمد و حفظ کردنش خیلی سخت‌تر است. این موضوع نیازمند همراهی و کمک و تلاش دوباره است. نمی‌خواهم این رکورد بماند، چون امیدوارم در سال‌های آینده حتی بتوانیم از این بهتر شویم و حتی روی سکول اول دنیا بایستیم. خوشحالم که این نتایج بازتاب خوبی داشت، چه در میان ایرانی‌ها خارج از کشور و چه مردم داخل ایران.

بنا در پاسخ به این سوال که در برخی اوزان ما همچنان دچار مشکل هستیم که در مسابقات جهانی نمایان شد؛ تصریح کرد: شاید عباس‌پور اگر روز سوم مسابقه داشت اینطور کشتی نمی‌گرفت، چون ۱۹ سالش است. من از رامین طاهری و بخصوص مهرداد مردانی که تجربه بیشتری داشتند توقع بیشتری داشتم، چون اگر یک برد بیشتر می‌آوردند ما الان قهرمان جهان بودیم.

*باید یک تیم خوب در المپیک پاریس داشته باشیم تا از لندن هم بهتر نتیجه بگیریم

وی ادامه داد: هیچ تیمی در دنیا کامل نیست و نقاط ضعف هم دارد، اما باید این پروسه را طی کنیم که با موفقیت به المپیک پاریس برسد. ۳ سال دیگر تا المپیک بعدی زمان داریم؛ باید در اوزانی که ضعف داریم مهره‌های بدرد بخور را شناسایی کنیم و برای نفراتی هم که مدعی هستند رقابت ایجاد کنیم تا یک تیم خوب در المپیک پاریس داشته باشیم که حتی بهتر از لندن ظاهر شود.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: واقعاً در ۸۷ کیلو الان مهره کارآمدی نداریم. نوری را امتحان کردیم که جواب نداد؛ ناصر علیزاده جوان است و کم‌تجربه. طاهری هم جوان است، اما باتجربه است. وی از سال ۲۰۱۰ در بزرگسالان کشتی می‌گیرد، اما در نروژ واقعاً بد کشتی گرفت.

*یکی از نقاط قوت ما الان به نقطه ضعف تبدیل شده 

بنا افزود: مهرداد مردانی با این شرایط مسابقه و وزن کشی در صبح روز مسابقه نمی‌تواند وزن کم کند و بجنگد. یکی از مشکلات ما در اوزان پایین همین بود. بر خلاف سال‌های قبل که یکی از نقاط قوت ما ۸۴ یا ۸۵ کیلوگرم سابق یا ۸۷ فعلی بود که الان به نقطه ضعف ما تبدیل شده است. مانند روسیه که بعد از رفتن کارولین و باروف هنوز دنبال سنگین وزن می‌گردد.

وی با بیان اینکه البته زمان لازم را داریم و جوانان خوبی هستند که می‌توانند بدرخشند، تصریح کرد: مانند زمانی که یک روزی یک ۹۷ کیلوی گردن کلفت مانند هادی ساروی پیدا کردیم که قهرمان جهان می‌شود، آنجا هم می‌توان کار‌هایی کرد، اما نیازمند زمان است و برنامه.

*تیم یازدهم دنیا را تحویل گرفتم

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: وقتی بعد از ۲ سال و نیم دوری در سال ۲۰۱۸ برگشتم، با تمام احترام به کسانی که زحمت کشیدند؛ من تیم یازدهم دنیا را تحویل گرفتم، اما همین تیم یک سال بعدش با بدشانسی در جهانی نورسلطان روی سکو نرفت. در المپیک هم در ۵ وزن یک طلا و یک برنز گرفتیم. الان هم در مسابقات جهانی با این اقتدار که تمام دنیا سر تعظیم فرود آوردند و همه به بزرگی کشتی فرنگی ایران احترام گذاشتند.

بنا ادامه داد: حالا که نایب قهرمان شدیم می‌گویند سطح مسابقات، چون بعد از المپیک بوده، پایین بوده است، اما اگر می‌باختیم کاری به سطح مسابقات نداشتند. حرف همیشه هست، اما به کمک خدا و فدراسیون تلاش می‌کنیم در ۳ سال آینده اول در بازی‌های آسیایی و بعد مسابقات جهانی و در نهایت المپیک پاریس‌ خوب نتیجه بگیریم.

*هیچ کشتی‌گیری برای من حاشیه امنیت ندارد

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی درباره حاشیه امنیت مدال آوران مسابقات جهانی گفت: هیچ کشتی‌گیری برای من حاشیه امنیت ندارد، اما کسانی که در جهانی مدال گرفتند از چرخه داخلی معاف می‌شوند و نفراتی که می‌خواهند به آن‌ها برسند باید تلاش کنند، از چرخه داخلی که جام تختی است رد شوند بعد اگر لازم باشد از آزمون برون مرزی باید عبور کنند که نفر برتر معرفی می‌شود تا بعد به این نفرات برسند. همه باید در کوران و کورس رقابت شرکت کنند، چون اگر این کار را بکنیم تیممان بهتر نمی‌شود. همه باید در چرخه شرکت کنند.

انتهای پیام/۱۳۰۱